Zenker, Rudolf: Second Illegal letter from the Terezín Ghetto

Title

Zenker, Rudolf: Second Illegal letter from the Terezín Ghetto

Subject

Correspondence
Illegal activities
Ghettos
Living conditions

Description

Second illegal letter from the Terezín Ghetto by Rudolf Zenker addressed to his non-Jewish wife Bohumila in Prague.

Creator

Rudolf Zenker

Source

Jewish Museum in Prague, Terezín collection, Documents from the period of occupation, Personal papers (inventory number 327), Zenker, Rudolf; Zenker, Rudolf: Illegal letters from Terezín to his wife
https://portal.ehri-project.eu/units/cz-002279-collection_jmp_shoah_t#desc-eng

Format

Letter (handwritten)

Language

Czech

Text

Terezín, neděle

Drahá Miluško,

Jsem rád, že jsem se dostal dnes s pracovní skupinou na nádraží a potvrzuji Ti balíček s chlebem, který jsem včera správně obdržel. Děkuji Ti srdečně, ale nebylo to nutné, neb já s chlebem úplně vystačím. Doufám, že můj včerejší dopis již máš, na vánočku se těším. Jiného nic neposílej, neb všechno vykradou. Až bude někdy v neděli hezky, tak se sem podíváš, viď?

Všechny Vás srdečně zdravím, Tvůj Ruda

H46/677

Translation

Theresienstadt, Sunday

Dear Miluška,

I am glad that I made it to the train station today with the workers’ group so I can write to you and confirm that I received the bread you sent me yesterday. Thank you from the bottom of my heart, but it wasn’t necessary, I’m fine with the bread I receive. I hope that you’ve already received the letter I sent yesterday. I’m looking forward to the Christmas bread. Don’t send anything else, they’ll only steal it. When it’s nice sometime on Sunday, you’ll come by and see us, right?

Greetings to you all, Your Ruda

H46/677

Files

DOCUMENT_JMP_SHOAH_T_2_A_10k_327_314_001.jpg

Collection

Citation

Rudolf Zenker, “Zenker, Rudolf: Second Illegal letter from the Terezín Ghetto,” EHRI Documents, accessed July 15, 2019, https://visualisations.ehri-project.eu/items/show/154.

Item Relations

This item has no relations.